ΣΗΜΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗ… ΦΟΡΜΑ

Καλημέρα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω κάθε χρόνο τέτοια εποχή, είναι ότι λόγω της αγωνιστικής αποχής των ομάδων, ουσιαστικά έχει χαθεί ο παράγοντας – φόρμα, που είναι πολύτιμος στην ανάγνωση της οποιαδήποτε αναμέτρησης. Υπάρχουν αρκετά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα τα οποία είχαν σταματήσει για τρεις εβδομάδες. Δεν μπορούμε λοιπόν να ξέρουμε και να είμαστε βέβαιοι για την αγωνιστική κατάσταση των συλλόγων που παίζουν σε αυτά τα πρωταθλήματα. Γι΄αυτό και θα με δείτε φειδωλό και επιφυλακτικό, έως ότου δώσουν τα πρώτα δείγματα γραφής μετά από την αποχή.

Στη Σούπερ Λίγκα αν έπρεπε να παίξω κάτι σήμερα ίσως να πήγαινα στις ισοπαλίες στο Ξάνθη – Ατρόμητος και στο Λάρισα – Άρης. Οι δύο φιλοξενούμενοι είναι λίγο καλύτεροι αγωνιστικά, αλλά ο παράγοντας φόρμα ισοσκελίζει κάπως τα πράγματα. Η Ξάνθη με τον Ατρόμητο έχουν και μια παράδοση στις ισοπαλίες τα τελευταία χρόνια και θεωρώ ότι ένα Χ δεν θα… στενοχωρούσε καμία από τις δύο. Το ίδιο θεωρώ ότι ισχύει και για τον αγώνα της Λάρισας με τον Άρη αφού ο ένας βαθμός θα αποδειχθεί χρήσιμος και για τις δύο ομάδες.

Σπουδαίο ντέρμπι πρωτοπόρων έχουμε στην Κύπρο καθώς η ΑΕΛ υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ. Εδώ θα ρισκάρω στα περισσότερα γκολ του δευτέρου ημιχρόνου, διότι αφενός αναμένω ένα προσεκτικό και αναγνωριστικό πρώτο ημίχρονο και αφετέρου τις τελευταίες αγωνιστικές ο ΑΠΟΕΛ σκοράρει σχεδόν αποκλειστικά στο δεύτερο 45λεπτο… (η απόδοση είναι στο 2.00 στον ανανεωμένο [eafl id=”16015″ name=”PAMESTOIXIMA.GR” text=”Pamestoixima.gr”])

Στη Β Ιταλίας η Κοζέντσα δεν σκοράρει σε πρώτο ημίχρονο για 8 συνεχόμενες αγωνιστικές! Σήμερα παίζει με την Άσκολι που έχει μια από τις χειρότερες εκτός έδρας επιθέσεις στην κατηγορία. Ρισκάρω λοιπόν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου… (2.45 είναι η απόδοση στον [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”])

Στην Γ Ιταλίας η Κατάνια που έρχεται από τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, φιλοξενείται από την αδύναμη Σιρακούζα που μετρά μόλις τέσσερις νίκες σε 18 αγωνιστικές. Το προβάδισμα λοιπόν έχουν οι φιλοξενούμενοι.

Την καλύτερη έδρα στον 3ο όμιλο την κατέχει η Τραπάνι με 9 νίκες σε 10 παιχνίδια και συντελεστή τερμάτων 21-5. Υποδέχεται τη Βιμπονέζε που έχει μόλις μία νίκη μακριά από την έδρα της. Εδώ πάντως «παίζει» και το under καθώς οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν 17 σε 19 παιχνίδια. Μια ισχνή νίκη των γηπεδούχων της τάξεως του 1-0, θα… βόλευε ιδιαίτερα καθώς θα έτσι θα πέρναγε και ο άσσος και το under.

Στην Ισπανία δεν θα αγωνιστεί για τη Χιρόνα ο πρώτος της σκόρερ και ο καλύτερός της παίκτης ο Στουάνι ο οποίος είναι τιμωρημένος. Ο συγκεκριμένος φορ εκτός απροόπτου, του χρόνου θα αγωνίζεται στη Μπαρτσελόνα. Δεν θα ρισκάρω όμως στον άσσο της Μπέτις διότι βρίσκω χαμηλό το 1.55. Θα προτιμήσω το under διότι θεωρώ ότι το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Αξίζει να παιχτεί στο 1.60 η Λα Κορούνια που υποδέχεται την 3η Αλμπαθέτε η οποία έχει υποστεί τις λιγότερες (2) ήττες στο πρωτάθλημα; Σαφώς και όχι… Θυμίζω ότι οι φιλοξενούμενοι παραμένουν για 12 σερί παιχνίδια χωρίς ήττα και μόνο και μόνο για αυτό θα έπρεπε ο άσσος να βρίσκεται κοντά στο 2.00.

Πιθανή έκπληξη βλέπω και στην Ολλανδία, στον αγώνα της Βίλεμ με τη Μπρέντα. Καταρχάς η Βίλεμ διαθέτει τη χειρότερη έδρα, έχοντας σημειώσει μόλις μία νίκη σε 8 αγωνιστικές. Από εδώ και πέρα μάλιστα, θα πρέπει να μάθει να… ζει χωρίς τον πρώτο της σκόρερ τον Σολ ο οποίος πήρε μεταγραφή για την Ντιναμό Κιέβου. Πριν από τη διακοπή η Μπρέντα βρισκόταν σε ανοδική πορεία και στην προκειμένη περίπτωση ή δεν παίζεις τίποτα, ή κυνηγάς την έκπληξη.

Στο Βέλγιο η Κλαμπ Μπριζ λογικά θα επεκτείνει την παράδοση που την θέλει να κερδίζει σχεδόν κάθε χρόνο τη Σαρλερουά.

Η Άντερλεχτ θεωρώ ότι αδικείται από τις αποδόσεις, καθώς η Γάνδη δεν αποτελεί φόβητρο τη φετινή σεζόν. Το 1.90 είναι ιδιαίτερα χαμηλό καθώς οι φιλοξενούμενοι έχουν και νέο προπονητή τον Ολλανδό Φρεντ Ρούτεν. Επίσης έχουν και την παράδοση με το μέρος τους καθώς από τη Γάνδη χάνουν μια φορά στα… 10 χρόνια.

Κλείνουμε με Μεξικό και με τον άσσο της Λεόν. Η ομάδα ξεκίνησε καλά φέτος και πριν από λίγες μέρες κέρδισε εκτός έδρας την ισχυρή Κρουζ Αζούλ για το κύπελλο. Η Τιχουάνα αντιθέτως, τα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο, ενώ έχει να διαχειριστεί και μια αρνητική πρόσφατη παράδοση με 6 ήττες στις 8 τελευταίες επισκέψεις της εκεί. Είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι στα 6 αυτά παιχνίδια ο συντελεστής τερμάτων εντοπίζεται στο 22-3!

Το Γουαδαλαχάρα – Τολούκα τέλος, αποτελεί ένα σπουδαίο και αμφίρροπο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες φημίζονται για την καλή τους άμυνα και γι΄αυτό θα ρισκάρω στο under και το Χ του ημιχρόνου. Βοηθά και η παράδοση σε αυτή την επιλογή αφού τα 10 από τα 11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τελείωσαν στο under 2.5 γκολ.

Καλή τύχη και τα λέμε στη συνέχεια της ημέρας στο [eafl id=”12392″ name=”bookenemylive.com” text=”bookenemylive.com”]

Ο [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”] προσφέρει σε μηδενική γκανιότα τα παρακάτω ματς: