ΟΡΕΞΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΕ… ΦΟΡΜΑ!

Καλημέρα. Επειδή… μπούχτισα με τα κύπελλα, σήμερα αποφάσισα να ασχοληθώ μόνο με κάποια λιγοστά ματς πρωταθλημάτων που διεξάγονται. Ένα από αυτά είναι της Β Γερμανίας, όπου η Γκρόιτερ Φιρτ παραμένει η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που δεν έχει δεχθεί ακόμα ούτε ένα γκολ κατά τη διάρκεια των πρώτων ημιχρόνων των αγώνων της. Το συνολικά παθητικό της όμως, βρίσκεται στα επτά τέρματα. Σήμερα έχει το ντέρμπι με το Αμβούργο που έως την προηγούμενη αγωνιστική που ηττήθηκε με το ανεπανάληπτο 0-5 από τη Ρέγκενσμπουργκ, ούτε και αυτό είχε δεχθεί τέρμα κατά τη διάρκεια πρώτου ημιχρόνου. Σε σύνολο δηλαδή 10 αναμετρήσεων, μόνο στο Αμβούργο – Ρέγκενσμπουργκ μπήκε γκολ σε πρώτο ημίχρονο. Σίγουρα πρόκειται για ένα αρκετά ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο.

Στην Ιταλία παρόμοιες επιδόσεις έχει η ΣΠΑΛ που τα τέσσερα από τα πέντε παιχνίδια της στο πρωτάθλημα έληξαν 0-0 στο ημίχρονο. Ακόμα δεν έχει σκοράρει κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου και σήμερα υποδέχεται την πολύ δυνατή έως τώρα Σασσουόλο που έχει υποστεί μόνο μία ήττα και αυτήν με το ζόρι μέσα στο Τορίνο από τη Γιουβέντους με σκορ 2-1. Ο Ντε Τζέρμπι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στον επιθετικό τομέα και αυτό πλέον είναι εμφανές. Προσωπικά γέρνω προς τα… δεξιά αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε και την στατιστική που αναφέραμε στην αρχή.

Η Έμπολι διαγράφει μια αρνητική πορεία έως τώρα και σήμερα λογικά θα έχει δύσκολο έργο απέναντι στην αναξιόπιστη μεν, ανώτερη δε Μίλαν. Για τους φιλοξενούμενους φαίνεται ότι πήρε… φόρα ο Ιγουαΐν (φωτο) ο οποίος σκοράρει για τρία σερί παιχνίδια. Επειδή λοιπόν η απόδοση του διπλού είναι σχετικά χαμηλή για τα δεδομένα του Καμπιονάτο, ίσως αξίζει περισσότερο να προτιμηθεί ο Ιγουαΐν για πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης.

Κλείνουμε με Σουηδία, όπου η πρωτοπόρος ΑΙΚ βρίσκεται πολύ κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου. Έχει υποστεί μόνο μία ήττα σε 22 αγωνιστικές, ενώ διατηρεί με μεγάλη διαφορά από την δεύτερη, την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία. Τα παιχνίδια με τη Γκέτεμποργκ αποτελούν παραδοσιακά ντέρμπι, αλλά από τους γηπεδούχους έχει απομείνει μόνο η φανέλα και το όνομα. Σας θυμίζω ότι η άλλοτε κραταιά Γκέτεμποργκ λόγω οικονομικών προβλημάτων έχει στο ρόστερ της κυρίως πιτσιρικάδες ποδοσφαιριστές. Αυτός είναι και ο λόγος που ακόμα δεν έχει ξεμπερδέψει με την υπόθεση – παραμονή. Βρίσκεται κοντά στη γραμμή του υποβιβασμού διατηρώντας την τέταρτη χειρότερη εντός έδρας άμυνα. Για να καταλάβετε, μέσα στο γήπεδό της έχει δεχθεί 17 γκολ. Τέσσερα περισσότερα δηλαδή από όσα έχει δεχθεί η ΑΙΚ σε ολόκληρο το πρωτάθλημα.

Καλή τύχη.

Υ.Γ. Εννοείται πως και σήμερα θα είμαστε μαζί με τον Αλέξανδρο στις… επάλξεις για το live bet μέσα από το [eafl id=”12392″ name=”bookenemylive.com” text=”bookenemylive.com”].

Ο [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”] προσφέρει σε μηδενική γκανιότα* τον αγώνα της Εμπολι με τη Μίλαν.