ΛΙΓΑ ΚΑΙ… ΚΑΛΑ!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Η 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα ολοκληρώνεται απόψε στη Λαμία όπου η ομώνυμη ομάδα κοντράρεται με τον Παναιτωλικό. Το κοινό που έχουν οι δύο αντίπαλοι είναι ότι αφενός παραμένουν οι μοναδικοί χωρίς νίκη στην κατηγορία και αφετέρου έχουν σημειώσει τα λιγότερα γκολ στο πρωτάθλημα έως τώρα. Εννοείται πως το πρώτο πράγμα που έρχεται σε όλους στο μυαλό μας είναι το under.

Εγώ θα προσέθετα και το 0-0 του ημιχρόνου διότι ο μεν Παναιτωλικός δεν έχει σκοράρει ακόμα σε πρώτο ημίχρονο και η δε Λαμία έχει να βάλει γκολ από τη 2η αγωνιστική. Στα ματς του Παναιτωλικού πάντως γενικότερα τα γκολ μπαίνουν στο 2ο ημίχρονο. Μέχρι στιγμής ο συντελεστής τερμάτων του είναι 3-10 και ο αντίστοιχος των πρώτων ημιχρόνων εντοπίζεται μόλις στο  0-2! (2.10 τα γκολ του 2ου ημιχρόνου στη [eafl id=”21638″ name=”NOVIBET.GR” text=”NOVIBET.GR”])

Γενικότερα θα διαπιστώσατε ότι απόψε διεξάγονται σαφώς λιγότερα παιχνίδια συγκριτικά με τις προηγούμενες Δευτέρες. Αυτό οφείλεται στις εθνικές ομάδες αφού από την προσεχή Πέμπτη ξεκινάνε και πάλι τα προκριματικά του Euro. Οι επιλογές μας λοιπόν θα είναι ελάχιστες καθώς δεν έχουμε πολλά περιθώρια.

Στην Β Γαλλίας η φορμαρισμένη Λανς (φωτο) φέτος είναι ένα από τα φαβορί για την άνοδο. Απόψε παίζει εκτός έδρας με την αποδυναμωμένη Ορλεάν που μέσα στο γήπεδό της μετρά τρεις ήττες και μία ισοπαλία σε τέσσερις αγωνιστικές. Αν οι παίκτες της Λανς έχουν την ίδια αποδοτικότητα με τα προηγούμενα παιχνίδια, τότε λογικά θα τα καταφέρουν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα και από τη μετριότατη έδρα της Ορλεάν. (2.30 το διπλό στο ανανεωμένο [eafl id=”18306″ name=”Opap” text=”Pamestoixima.gr”])

Στη Ρουμανία πιστεύω ότι η Άστρα εύκολα ή δύσκολα θα επικρατήσει της Χέρμανσταντ. Οι γηπεδούχοι που παραμένουν αήττητοι στην έδρα τους μετά από πέντε παιχνίδια, είναι ανώτεροι ενός αντιπάλου που έχει τις χειρότερες εκτός έδρας επιδόσεις με πέντε ήττες και μια ισοπαλία σε έξι αγωνιστικές. Σίγουρα η Άστρα δεν έχει την καλή ομάδα του παρελθόντος, αλλά και πάλι συγκριτικά με την Χέρμανσταντ είναι ανώτερη. (2.17 ο άσσος στον [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”])

Στο Βολουντάρι – Τσίντια τέλος, θεωρώ ότι υπάρχει δυσαναλογία αποδόσεων, καθώς αν κοιτάξουμε την φόρμα των δύο αντιπάλων θα διαπιστώσουμε ότι δεν προκύπτει από πουθενά ο φαβοριτισμός των γηπεδούχων. Η ουραγός Βολουντάρι βλέπετε, έρχεται από έξι σερί ήττες με συντελεστή τερμάτων 3-18! Το ίδιο διάστημα των έξι αγωνιστικών, η Τσίντια Ταργκόβιτσε πέτυχε τρεις νίκες και υπέστη μόνο μία ήττα. Σημειώστε επίσης ότι η μεν Βολουντάρι έχει τη χειρότερη επίθεση στην κατηγορία και η δε Τσίντια την δεύτερη καλύτερη εκτός έδρας μετά από αυτήν της πρωτοπόρου Κλουζ…

Καλή τύχη και την συνέχεια θα την πούμε στο live στο [eafl id=”12392″ name=”bookenemylive.com” text=”bookenemylive.com”].