ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ… ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΣ

Καλημέρα. Η απώλεια του Λιβάι Γκαρσία είναι πολύ σημαντική για την ΑΕΚ διότι o συγκεκριμένος παίκτης θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά στην επίθεση. Σήμερα θα βρίσκεται στην αποστολή αλλά οι πιθανότητες να αγωνιστεί είναι ελάχιστες και αυτό είναι σίγουρα κάτι που δυσχεραίνει στο έργο της ελληνικής ομάδας.

Στο πρώτο ματς η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-0 και πραγματικά μου προξένησε μεγάλη εντύπωση η αγωνιστική συμπεριφορά της Άντβερπ  από το 15ο λεπτό και μετά που σημείωσαν το γκολ.

Κλείστηκαν κυριολεκτικά όλοι πίσω και σε κάθε επίθεση της ΑΕΚ έβλεπες 10 Βέλγους παίκτες μέσα στην μεγάλη περιοχή του τερματοφύλακα να προσπαθούν να αποτρέψουν τους κινδύνους.

Το… αστείο του πράγματος είναι ότι κάθε φορά και οι δέκα αυτοί παίκτες είχαν μονίμως τα χέρια πίσω από την πλάτη, μην τυχόν κάνουν κανένα πέναλτι!

Αυτό αποδεικνύει εμπράκτως ότι πρόκειται για μια μικρή ομάδα χωρίς καμία αυτοπεποίθηση. Αντί μετά από το 1-0 (και κυρίως μετά τον τραυματισμό του Γκαρσία) να επιτεθούν για ένα δεύτερο γκολ που θα τους χάριζε τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση, αυτοί αποφάσισαν συνειδητά να γυρίσουν όλη την ομάδα πίσω και να αμύνονται επί 80 λεπτά! Είμαι βέβαιος ότι το ίδιο ακριβώς θα κάνουν και απόψε. Θα παρκάρουν το… πούλμαν μπροστά από την εστία τους και άντε μετά να βρει η ΑΕΚ διαδρόμους…

Η ιστορία όμως μας έχει διδάξει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις σπανίως βγαίνεις κερδισμένος διότι κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορά, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα το φας το γκολ.

Βέβαια ακόμα και έτσι οι ελπίδες θα παραμείνουν ακέραιες για τους Βέλγους αφού αν δεν δεχθούν και δεύτερο το ματς θα πάει στην παράταση. Εγώ πάντως θα ποντάρω στις δυνατότητες και την αυτοπεποίθηση των παικτών της ΑΕΚ που τα τελευταία δύο χρόνια αποδίδουν πάρα πολύ καλά.

Η Άντβερπ του πρώτου αγώνα δεν μπορεί να απειλήσει την ΑΕΚ και θα επιμείνω σε αυτό που έλεγα προηγουμένως… Είναι νομοτελειακό λοιπόν, ότι όταν κλείνεσαι πίσω κάποια στιγμή θα το δεχθείς το γκολ…

Εδώ θα δείτε το δυνατό σημείο της ημέρας

Θα αγοράσω λοιπόν τον άσσο της ΑΕΚ (1.81 η μεγαλύτερη απόδοση που κυκλοφορεί στον Stoiximan), ενώ άσσο βλέπω και στην αναμέτρηση της Κοπεγχάγης με τη Ράκοφ διότι οι Δανοί υπερέχουν και ποιοτικά και εμπειρικά.

Για να είμαι ειλικρινής σήμερα βλέπω νίκες των γηπεδούχων και στα τρία ματς του Champions League καθώς και η Αϊντχόφεν είναι ανώτερη της Ρέιντζερς. Η Ολλανδική ομάδα έχει εξαιρετική επιθετική λειτουργία και θεωρώ ότι η Ρέιντζερς θα περάσει μια δύσκολη βραδιά εκεί μέσα.

Στο αγγλικό κύπελλο τέλος, αν οι ομάδες αγωνιστούν με κανονικές συνθέσεις, τόσο η Έβερτον όσο και η Μπλάκμπερν θα φύγουν με διπλά από τις έδρες των υποδεέστερων αντιπάλων τους.

Καλή τύχη σε εμάς, καλή τύχη στην ΑΕΚ και τα υπόλοιπα στο live μέσα από το Bookenemylive.com

Υ.Γ. Ο Stoiximan προσφέρει αρκετές ενισχυμένες αποδόσεις για το ματς της ΑΕΚ. Για παράδειγμα στο 3.55 δίνει την πρόκριση της ΑΕΚ στην κανονική διάρκεια… Δείτε περισσότερα στο Stoiximan.