ΔΙΝΕΙ ΩΘΗΣΗ Η ΕΔΡΑ

Καλημέρα. Πολύ λίγα παιχνίδια σήμερα εκ των οποίων όλα σχεδόν είναι κύπελλα με τα οποία δεν ασχολούμαι. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι από αυτά ποντάρεται και πέφτει περισσότερο το διπλό της Άντερλεχτ με την Έουπεν.

Το Ατρόμητος – Λαμία αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στους φιλοξενούμενους, οπότε.. μείναμε με τον ημιτελικά του Κόπα Άφρικα ανάμεσα στο Καμερούν και την Αίγυπτο.

Το Καμερούν έχει δύο πλεονεκτήματα απόψε. Το ένα είναι η έδρα αφού ο θεσμός διεξάγεται εκεί και το άλλο οι απουσίες της Αιγύπτου.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν πρόβλημα στη θέση του τερματοφύλακα αφού και οι δύο πρώτοι είναι τραυματίες.

Επίσης λείπουν και δύο βασικοί παίκτες από την άμυνα με σημαντικότερο τον εξαιρετικό Χεγκάζι. Αν προσθέσουμε και την πιθανή απουσία του Φατί από τα χαφ, τότε τα προβλήματα διογκώνονται.

Το Καμερούν από την άλλη μεριά δεν έχει κανένα πρόβλημα απουσίας σήμερα.

Πάντως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όταν μιλάμε για αφρικανικό ποδόσφαιρο, παντού και πάντα το πρώτο που πρέπει να έχουμε στο νου μας είναι το under διότι τα γκολ μπαίνουν δύσκολα και με το σταγονόμετρο. Η Αίγυπτος για παράδειγμα, έχει δώσει πάντα παιχνίδια και έληξαν όλα under. Τα τέσσερα από αυτά under 1.5 goal!

Έτσι όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα θα πάμε για ένα σκληρό και κλειστό παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες. Βλέπω πολύ πιθανό το 0-0 του ημιχρόνου και από εκεί και πέρα έστω ένα γκολ για το Καμερούν στο δεύτερο 45λεπτο.

Κάτι σαν… 1-0 δηλαδή με γκολ γύρω στο 70. Πάω λοιπόν στο under και το Χ ημίχρονο άσσο τελικό ευελπιστώντας ότι όλο και κάτι θα βγει από τον αποψινό ημιτελικό του Κόπα Άφρικα.

Η σημερινή μέρα λοιπόν είναι στοιχηματική… ημιαργία, αύριο όμως πιάνουμε και πάλι κανονικά δουλειά.