ΧΑΛΑΡΗ ΚΥΡΙΑΚΗ…

Καλημέρα. Παραμερίζουμε οτιδήποτε έχει σχέση με εθνικές ομάδες και πάμε να δούμε τι άλλο μπορούμε να αντλήσουμε από το υπόλοιπο μικρό πρόγραμμα της ημέρας.

Στην αγγλική Λιγκ 1, ο συντελεστής τερμάτων της Κόβεντρι στα πρώτα ημίχρονα σε έξι αγωνιστικές, εντοπίζεται μόλις στο 1-0! Βλέπουμε δηλαδή ότι από τη μια μεριά δεν έχει δεχθεί κανένα γκολ και από την άλλη έχει σημειώσει μόλις ένα και αυτό με πέναλτι στο 44ο λεπτό στον αγώνα με την Πλίμουθ! Σήμερα στις 14.00μμ φιλοξενείται από την Οξφορντ που τα 10 από τα 15 γκολ που έχει δεχθεί έως τώρα σημειώθηκαν από την ανάπαυλα και μετά. Η αναμέτρηση είναι αμφίρροπη και θεωρώ ότι βάσει στατιστικής η πιο ενδεδειγμένη επιλογή είναι τα περισσότερα γκολ του δευτέρου ημιχρόνου…

Στη Β Ισπανίας η Αλμπαθέτε είναι ανώτερη της Ρέους που έχει μικρό ρόστερ. Πιστεύω λοιπόν ότι οι φιλοξενούμενοι μπορούν να φύγουν αλώβητοι μέσα από μια πολύ μέτρια έδρα.

Το Εξτρεμαδούρα – Γρανάδα και το Λα Κορούνια – Σπόρτινγκ Χιχόν αποτελούν δύο αμφίρροπα ντέρμπι. Και οι τέσσερις αυτές ομάδες πάντως σπανίως δέχονται γκολ κατά τη διάρκεια των πρώτων ημιχρόνων. Για την ακρίβεια στα 12 ματς που έχουν δώσει συνολικά έως τώρα, έχει δεχθεί μόνο ένα γκολ η Εξτρεμαδούρα στον αγώνα της πρώτης αγωνιστικής με την Οβιέδο. Στα υπόψη αυτό λοιπόν…

Στη Βραζιλία το Παλμέιρας – Κορίνθιανς αποτελεί κλασικό τοπικό ντέρμπι μίσους, αλλά στην παρούσα φάση το προβάδισμα το έχουν οι γηπεδούχοι που διανύουν περίοδο εξαιρετικής φόρμας και που διεκδικούν τον τίτλο. Η Κορίνθιανς έχει μείνει πολύ πίσω στη βαθμολογία και θα κατέβει με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της διότι από τη στιγμή που έχει χαθεί ο τίτλος, προέχει το κύπελλο και ο πρώτος ημιτελικός με τη Φλαμένγκο που ακολουθεί. Δεν συμφωνώ βέβαια με το 1.65 του άσσου διότι όπως προαναφέραμε πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι, αλλά αυτή τη στιγμή η ομάδα του Φελίπε Σκολάρι δείχνει να μην έχει αντίπαλο στη Βραζιλία.

Η Βιτόρια Μπαΐα με τη Βάσκο που απόψε θα βρεθούν αντιμέτωπες, έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό. Δεν σκοράρουν σχεδόν ποτέ στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων τους. Η Βιτόρια παραμένει άκαπνη για 11 σερί παιχνίδια! Είναι η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που έχει μια τέτοια επίδοση. Από κοντά όμως έρχεται και η Βάσκο καθώς και αυτή τις τελευταίες 11 αγωνιστικές έχει σημειώσει μόλις ένα γκολ κατά τη διάρκεια των πρώτων 45λεπτων. Ο συντελεστής τερμάτων της στις 7 τελευταίες αγωνιστικές στο πρώτο ημίχρονο εντοπίζεται στο 1-1! Σε αυτό το διάστημα όμως έχουν σημειωθεί συνολικά 14 γκολ!

Η Σάντος ξαναβρήκε τη φόρμα της καθώς συμπλήρωσε τρεις νίκες και μια ισοπαλία σε τέσσερα παιχνίδια με συντελεστή τερμάτων 8-0. Απόψε φιλοξενείται από την ουραγό και ντεφορμέ Παρανά που έρχεται από 6 ήττες και τρεις ισοπαλίες. Η Παρανά διαθέτει τη χειρότερη με διαφορά άμυνα στο πρωτάθλημα, αφού έχει πετύχει μόλις 11 γκολ. Αξίζει να σημειώσουμε ότι από τα 23 ματς που έχει δώσει έως τώρα, μόνο σε ένα από αυτά κατάφερε να πετύχει πάνω από ένα τέρμα! Ήταν στο 2-1 επί της Φλουμινένσε όπου το πρώτο γκολ μπήκε με πέναλτι και το δεύτερο στο 88ο λεπτό του ματς! Η ομάδα δύσκολα θα γλιτώσει από τον υποβιβασμό και λογικά για μια ακόμη φορά θα αντιμετωπίσει προβλήματα απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο. Είμαι ανάμεσα στο διπλό και το under και δεν αποκλείω εντέλει να προβώ σε συνδυασμό.

Επιστρέφουμε στις ομάδες που… κολλάνε στα πρώτα ημίχρονα. Δύο από αυτές είναι η Αμέρικα Μινέιρο με τη Σεαρά που σήμερα παίζουν μεταξύ τους. Η Αμέρικα στα τελευταία επτά παιχνίδια έβαλε και δέχθηκε συνολικά 11 γκολ. Ο συντελεστής τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο όμως είναι μόλις στο 2-1. Η δε Σεαρά το ίδιο διάστημα των επτά αγωνιστικών έχει συντελεστή 1-1 στο πρώτο ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα και στα δικά της παιχνίδια σημειώθηκαν συμπτωματικά 11 γκολ.

Τα παραπάνω στατιστικά στοιχεία μας οδηγούν εύλογα στην επιλογή των λίγων τερμάτων αλλά και στο Χ και πιο συγκεκριμένα στο 0-0 του ημιχρόνου (2.30 στην [eafl id=”9028″ name=”VistaBet” text=”VISTABET.GR”]).

Στην Κολομβία οι μπουκ επέλεξαν να δώσουν προβάδισμα σε μια ομάδα που παραμένει χωρίς τρίποντο για 10 σερί παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις! Αυτή είναι η Ενβιγκάδο που ακόμα δεν έχει πετύχει νίκη στην έδρα της. Σήμερα υποδέχεται την Πατριότας που διατηρεί καλή παράδοση εκεί μέσα. Πιο συγκεκριμένα δεν έχει υποστεί καμία ήττα στις 6 πιο πρόσφατες επισκέψεις της. Γενικότερα πάντως διατηρεί καλή παράδοση αφού έχει χάσει μόνο μια φορά στα 13 πιο πρόσφατα παιχνίδια τους. Ακόμα και σε αυτό το ματς όμως που διεξήχθη το 2015, η Ενβιγκάδο κέρδισε χάρις ενός τυχερού γκολ που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Καλή τύχη και η συνέχεια στο live μέσα από το [eafl id=”12392″ name=”bookenemylive.com” text=”bookenemylive.com”]

Ο [eafl id=”9026″ name=”Stoiximan” text=”STOIXIMAN.GR”] προσφέρει σε μηδενική γκανιότα* τον αγώνα των εθνικών Γαλλία – Ολλανδία για το Nations League. (21.45μμ)