ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ…

Καλημέρα. Ας ξεκινήσουμε εξετάζοντας κάποια ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία από τη Λιγκ 1 της Αγγλίας… Η Μπράντφορντ παρά το ότι διαθέτει ένα σοβαρό και αξιόλογο ρόστερ, το τελευταίο διάστημα έχει… κολλήσει. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το γεγoνός ότι δεν σκοράρει σε πρώτο ημίχρονο εδώ και εννέα αγωνιστικές! Αμυντικά όμως δεν τα πηγαίνει άσχημα. Απόψε φιλοξενείται από την ισχυρή και φορμαρισμένη Μπλάκμπερν που παραμένει αήττητη μέσα στο γήπεδό της από τον Σεπτέμβριο! Η αγωνιστική συμπεριφορά των δύο αντιπάλων, μας οδηγεί στον άσσο, και στα περισσότερα γκολ του δευτέρου ημιχρόνου…

Η Τζίλιγχαμ στα τελευταία εννέα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σκόραρε σε πρώτο ημίχρονο μόνο απέναντι στην αδύναμη Νορθάμπτον. Σήμερα παίζει με τη Μίλτον που έχει βελτιωθεί αρκετά αμυντικά. Στην επίθεση όμως έχει θέμα, καθώς στα τελευταία 9 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, σημείωσε μόλις ένα τέρμα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Η δε Μίλτον εδώ και έξι αγωνιστικές σε πρώτο ημίχρονο η εστία της παραβιάστηκε μόλις μια φορά από την ισχυρή Ρόδεραμ.

Εδώ λοιπόν έχουμε να κάνουμε με δύο αναμετρήσεις που βάσει στατιστικής οδηγούμαστε, είτε στο Χ του ημιχρόνου, είτε στα περισσότερα τέρματα του δευτέρου 45λεπτου.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και στη Β Ιταλίας με την αναμέτρηση Βίρτους Έντελα – Παλέρμο. Οι φιλοξενούμενοι δεν σκοράρουν σχεδόν ποτέ σε πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι σημειώνουν εύκολα το τέρμα. Αν πάρουμε τα τελευταία 8 παιχνίδια των Σικελών, θα διαπιστώσουμε πως έχουν πετύχει μόλις ένα γκολ και αυτό με πέναλτι! Ήταν την προηγούμενη αγωνιστική με την Κάρπι όπου το ημίχρονο ήταν 1-0 και το τελικό 4-0. Η δε Βίρτους Έντελα γενικότερα έχει πρόβλημα με την επίτευξη του γκολ. Η Παλέρμο διαθέτει και την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα, οπότε οι πιο λογικές επιλογές είναι το under, το Χ του ημιχρόνου και τα περισσότερα γκολ στο δεύτερο 45λεπτο.

Τα ίδια ακριβώς στοιχήματα προκύπτουν και στην αναμέτρηση της Φροζινόνε με τη Βενέτσια. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονται πολύ το τελευταίο διάστημα και παραμένουν τρεις αγωνιστικές χωρίς σκορ. Η δε Βενέτσια διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα μετά από την Παλέρμο. Σημειώστε ότι εδώ και εννέα αγωνιστικές δέχτηκε μόλις ένα γκολ κατά τη διάρκεια των πρώτων ημιχρόνων της. Η συγκεκριμένη αναμέτρηση αποτελεί ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που παλεύουν για την άνοδο και το 1.70 του άσσου δεν δικαιολογείται από την τωρινή αγωνιστική κατάσταση των δύο αντιπάλων. Πιστεύω πάντως ότι οι δύο προπονητές θα δώσουν περισσότερη έμφαση στην άμυνα και ειδικά ο Ιντζάγκι της Βενέτσια που ξέρει ότι η έδρα της Φροζινόνε είναι από τις πιο ισχυρές στην κατηγορία…

Πιθανή έκπληξη εντόπισα στον αγώνα της Τσιταντέλα με τη Σπέτσια. Οι γηπεδούχοι βλέπετε, κάνουν πολύ συχνά γκέλες στο γήπεδό τους. Είναι εντυπωσιακό το γεγονός ότι εκτός έδρας έχουν σχεδόν τις διπλάσιες νίκες από ότι εντός. (εννέα έναντι πέντε). Η Σπέτσια δεν είναι κακή ομάδα. Απλά περνά μια αγωνιστική κρίση. Από την άλλη μεριά όμως ούτε και η Τσιταντέλα είναι στα καλύτερά της για να μπορέσουμε να δεχθούμε το 1.75 του άσσου της.

Στατιστικής… συνέχεια με τον αγώνα Τζαγκουάρες – Μπουκαραμάνγκα για την Κολομβία. Οι γηπεδούχοι έχουν ήδη δώσει 10 παιχνίδια έως τώρα και δεν έχουν πετύχει ούτε ένα τέρμα (!) στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων τους. Η Ατλέτικο Μπουκαραμάνγκα εν των μεταξύ, έχει σκοράρει μόνο στα δύο από τα δέκα ματς που έχει δώσει έως τώρα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι επιλογές μας λοιπόν είναι οι… κλασικές και οι εύλογες.

Καλή τύχη και θα τα πούμε κατά τη διάρκεια της ημέρας στο νέο μας site  το bookenemylive.com.