ΙΡΛΑΝΔΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ…

Καλημέρα καλή εβδομάδα και καλό μήνα. Θα ξεκινήσουμε με πρέμιερ Ιρλανδίας και κάποιες εξαιρετικές προϊστορίες. Η Σλίγκο Ρόβερς συμπλήρωσε 12 νίκες και μία ισοπαλία στα 13 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Γιου Σι Ντι. Ο συντελεστής τερμάτων είναι 39-7 και αυτό σημαίνει ότι μέσο όρο σημειώνει ακριβώς τρία γκολ ανά αναμέτρηση! Οδηγούμαστε λοιπόν στον συνδυασμό του άσσου με το over από τη στιγμή που η Γιου Σι Ντι φέτος έχει 9 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια μακριά από την έδρα της, με συντελεστή τερμάτων 2-20!

Η Κορκ δεν χάνει σχεδόν ποτέ από τη Φιν Χαρπς! Για την ακρίβεια στις τελευταίες 32 αναμετρήσεις τους ανεξαρτήτως έδρας, έχει υποστεί μόνο δύο ήττες! Αντιθέτως, κέρδισε 23 φορές. Η Φιν Χαρπς δεν λέει να σηκώσει κεφάλι και επειδή διαθέτει με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο τη χειρότερη άμυνα στο πρωτάθλημα, πιστεύω ότι δύσκολα θα καταφέρει να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της.

Τον συνδυασμό του άσσου με το over επιλέγω και για τον αγώνα της Ντάνταλκ με τη Γουότερφορντ. Οι γηπεδούχοι διαθέτουν την καλύτερη έδρα στην Ιρλανδία (9-2-0) καθώς και την παραγωγικότερη επίθεση. Η Γουότερφορντ συνήθως δέχεται αρκετά γκολ και αναμένεται να περάσει ένα… δύσκολο απόγευμα.

Στο Σεντ Πάτρικς – Σάμροκ τέλος, υπάρχει παράδοση στα under, αφού στα 14 από τα 16 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σημειώθηκαν έως δύο γκολ… Να συμπληρώσω ότι η Σεντ Πάτρικς είναι η «βασίλισσα» των under φέτος, καθώς μετρά 20 σε 23 παιχνίδια από την αρχή της σεζόν!

Αυτά λοιπόν για τα σημερινά παιχνίδια του πρωταθλήματος της πρέμιερ Ιρλανδίας. Πάμε τώρα να δούμε και κάποια από τα υπόλοιπα ματς…

Στη Φινλανδία οι φετινές επιδόσεις τόσο της Σεϊναγιόεν όσο και της Ίντερ Τούρκου με οδηγούν στην επιλογή των 2-3 γκολ. Προσωπικά βλέπω αρκετό Χ διότι οι δύο ομάδες δεν διαφέρουν ποιοτικά. Με ένα σκορ της τάξεως του 1-1 για παράδειγμα θα ήμουν… ικανοποιημένος.

Στη Νορβηγία θα αποφύγω… επιμελώς τον άσσο του 1.50 της Σάρπσμποργκ για τρεις λόγους. Πρώτον η ομάδα μετρά μόλις δύο νίκες σε 11 αγωνιστικές. Δεύτερον, η Στρόμσγκοντσετ από το 2011 που βρέθηκαν στην ίδια κατηγορία, έχει υποστεί μόνο μία ήττα στις 7 επισκέψεις της εκεί. Τρίτον οι φιλοξενούμενοι έχουν νέο προπονητή τον Δανό Χένρικ Πέντερσεν. (δείτε αλλαγές προπονητών)

Στη Σουηδία τέλος, σκέφτομαι να ρισκάρω στο Χ του ημιχρόνου της αναμέτρησης της Τζουργκάρντεν με την Κάλμαρ. Η Κάλμαρ βλέπετε, εδώ και πέντε σερί αγωνιστικές φέρνει 0-0 στο ημίχρονο! Η δε Τζουργκάρντεν που διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα στην κατηγορία, πολύ σπάνια δέχεται γκολ κατά τη διάρκεια πρώτων ημιχρόνων.

Καλή τύχη και η συνέχεια θα δοθεί στο live μέσα από το [eafl id=”12392″ name=”bookenemylive.com” text=”bookenemylive.com”].